7 tydzień: bluzki w kapsułce

Bluzka najbliższa ciału, najbliższa twarzy, najbliższa reszcie garderoby.

Musi być wygodna,  musi pasować do naszej sylwetki. Ma być ciepło, ma być kobieco. Często ma być wyjątkowo. A jak jest u mnie w tym sezonie?

KOLOR

W mojej szafie po selekcji zostało 11 bluzek.

11 bluzek capsule wardrobe jesien

No, cóż:

nie jest to szał kolorów.

Ale ja jestem takim typem, który nie potrzebuje szału kolorów. Przynajmniej nie w tej chwili. Bardziej potrzebuję formy!

Widząc razem wszystkie bluzki dociera do nas jakie kolory lubimy nosić. Jakie najczęściej kupujemy. Moimi kolorami na pewno są i będą: biel, czerń, szarości i niebieskości.

Czemu nie inne kolory? Czemu nie wykorzystuję wszystkich kolorów, które pasują do mojego typu urody?

Powodów jest kilka – bo nie chcę, bo nie muszę, bo nie lubię 🙂 –  a rozwijając temat to:

  • znając znaczenie kolorów i to jak wpływają na innych ludzi – nie chcę, aby kolory, które noszę krzyczały. Głos ma mieć moja osobowość! 🙂
  • lubię kolory spłowiałe, pastelowe, rozmyte, rozmydlone, zabielone itd……. ale to nie jest jednoznaczne z tym, że będę czuła się dobrze np. w pastelowym pistacjowym, jasnożółtym lub brzoskwiniowym.
  • uwielbiam kolor zielony, ale wiem, że gdy go zakładam to niknę.
  • od samego patrzenia na brązowe czy fioletowe ubrania robię się zmęczona. A gdy założę w tym kolorze bluzki to nagle nic więcej nie widzę poza moimi 39 letnimi zmarszczkami.
  • uwaga: fioletowe wieszaki zmuszają mnie do kontemplacji na temat moich ubrań. Teraz już wiesz czemu tyle o nich piszę 🙂

WZÓR

Kolor to jedno. Gdy ustalisz swoje ulubione kolory, czas przyjrzeć się wzorom. Po latach testów stwierdzam, że mój ulubiony wzór „na górze” to kratka. Mała, duża – nie ma znaczenia. Kratka i już. Czasami znajdą się fajne paski. Jako rodowita Poznanianka mam słabość  do kratek!  ( Stara legenda głosi, że Szkoci, to Poznaniacy, których wyrzucono z miasta za rozrzutność. hahahahaha )

FASON

Dekolt musi być!  Jak go nie ma, to wycinam nożyczkami i przeszywam na maszynie. Została mi tylko jedna bluzka z małym dekoltem. Z za małym jak na mnie. Docelowo zniknie.

Dzianinowe bluzki oprócz dekoltu muszą być luźne i lejące. Po dwójce dzieci nie chce mi się wciągać brzucha. Dzianinowe bluzki jesienią i zimą zawsze noszę z czymś (sweter, marynarka). Dlatego u mnie muszą być najprostsze. Nie potrzebuję dodatkowej objętości w biuście.

koszule capsule wardrobe jesien

Koszule to moja miłość. Uwielbiam koszule. Można rozpiąć dekolt, można je nosić samodzielnie albo nie. W końcu nie ma nic bardziej seksownego jak kobieta w samej koszuli.

Koszule zawsze wyglądają porządnie, nawet jak mają kilka lat. Można je nosić cały rok! (to informacja przydatna jeśli nie lubisz często chodzić na zakupy)

MATERIAŁ

Lubię naturalne materiały. Tylko ta jedna szara bluzeczka przerobiona z sukienki jest ze sztucznego materiału. Lubię ją za fason. Sądząc po jej stanie będę ją lubić tylko do końca sezonu.

WNIOSKI

Czy 11 bluzek to mało?

Analizując częstotliwość noszenia myślę, że 7 sztuk to minimum. Tak, aby nie musieć ich prać codziennie. Być może 9 sztuk to optymalna liczba? (Sprawdzę w przyszłym sezonie).

Jaki kolor mogłabym przetestować w grupie bluzek? Zastanawiam się nad czerwonym. Kolorem, który dotychczas był zarezerwowany tylko dla sukienek.

Nie będę oszukiwać, że powstrzymywanie się od zakupów to prosta sprawa. (OK, mam łatwiej bo zakupy robię z klientami 🙂 )  Ale prawdą jest, że powstrzymywanie się w ramach „capsule wardrobe” pozwala spojrzeć na ubrania z ciekawszej perspektywy. Ważne, aby wyciągać wnioski. To co się sprawdza wpisać na swoją osobistą listę ubrań i więcej nie błądzić. Muszę przyznać, że przy takiej małej ilości ubrań w szafie robienie listy zakupów na przyszły sezon jest bardzo kreatywne!

Kreatywne jest też wypróbowywanie różnych połączeń kolorystycznych. Czasami dodanie jednego koloru zmienia odbiór pozostałych. Zachęcam do eksperymentowania, a jak nie masz ochoty robić tego sama, albo chcesz zobaczyć  co potrafię wyczarować z Twojej Szafy to zadzwoń i umówimy się na przegląd.

Zdjęcia z codziennych stylizacji możecie oglądać u mnie na Instagramie – zapraszam!

c.d.n.

Ela Darłowska personal shopper/osobista stylistka Poznań

czarny, szary, niebieski i mocny akcent w postaci czerwonego szala

niebieski plaszcz i czerwony szal

Komentarze: