z serii KSIĄŻKA miesiąca: czy napisy na ubraniach są ważne?

To tego posta zainspirowała mnie książka, a dokładniej jeden z rozdziałów autorstwa Zofii Podobińskiej Zaskakująca i barwna alternatywa dla milczenia: kanga w kulturze kobiet Suahili.

Szata oddaje ludzkie obyczaje
„Szata oddaje ludzkie obyczaje, czyli o strojach ludów Azji i Afryki” pod redakcją Joanny Jurewicz i Jana Rogala W-wa 2008

Kanga to bardzo barwny, wzorzysty materiał o rozmiarach 1,5 m x 1 m, który możemy nazwać wielofunkcyjną chustą. Na tyle dużą, aby stworzyć strój w postaci sukienki od ramion do kostek.

Mieszkanki Wschodniej Afryki mogą zaszaleć wśród pięknych  barwnych modeli. Wybór jest ogromny, ale to co decyduje o wyborze określonej Kangi to nie tylko kolory, czy centralnie umieszczony motyw zwierzęcy, roślinny itd…(mji), ale  także hasło, powiedzenie, przysłowie w suahili (jina).  Nie jest ono duże. Napisy mogą mieć wysokość ok. 2 cm, ale to właśnie na nich skupia się uwaga innych osób. Dzięki temu napisowi można odczytać nastrój właścicielki kangi, informację o skrywanej tajemnicy, czy informację o sytuacji w jakiej się znajduje. Tematy mogą dotyczyć sfery miłosnej, szczęścia, życzeń czy nawet relacji, konfliktów między ludzkich.

napis i kanga

Kobieta, która jest już zaręczona i chce innym mężczyznom dać do zrozumienia, że jest zajęta może założyć kangę z napisem: Hodi hodi naikome mwaka ujao naolewa co oznacza: „Przestań pukać do drzwi, za rok wychodzę za mąż”.

Chcąc odstraszyć rywalkę od swojego męża może założyć kangę z napisem Kwangu anakula keki afuate nini kwako we hafkeki czyli „U mnie je prawdziwe ciastko, więc po co miałby iść do ciebie, ty herbatniku”

Może także zwrócić skąpemu mężowi uwagę poprzez Mke hupigwa kwa nguo, hapigwi kwa gongo co oznacza „Żona zasługuje na nowe ubranie, a nie na bicie kijem”

tutaj znajdziecie przykłady i piękne wzory kang

Oczywiście istnieje duże ryzyko, że ktoś poczuje się urażony, bo źle zinterpretował napis na kandze. Można narazić się dając kangę z napisem w prezencie. Napisy na kangach to manifestacja emocji obarczona ryzykiem odbioru.

Napisy na kangach od razu skojarzyły mi się z napisami na koszulkach, czy materiałach sukienek. W kontekście kangi możemy spojrzeć na sukienkę żony premiera Leszka Millera, którą miała na sobie założoną podczas wizyty cesarza Japonii  Akihito i cesarzowej Michiko w 2002 roku. Nie chodzi tu tylko o to, że dress codowo popełniła gafę, pytanie które ciśnie się na usta to: co chciała przez nią wyrazić?

sukienka Aleksandry Miller
sukienka w 2002 roku zrobiła dużo zamieszania. Leszek Miller kwitował ten incydent tak: Proszę nie oczekiwać, że się rozwiodę z żoną z powodu sukienki. Przeciwnie, będę ją wspierał

Napis na koszulce także może być manifestacją. Nie trzeba nic mówić – napis mówi za siebie

Gabriela Oberbek i Eva Longoria
Gabriela Oberbek i Eva Longoria w koszulkach z napisami
koszulka bokserka z napisem SHE/S A RIOT
SHE/S A RIOT umieszczając na koszulce napis: I slept with Anja – przyciągnęła uwagę nie tylko Anji Rubik

Czasem napisy kryją się w obrazkach, czasem wydają się zabawne, czasem ktoś może nie mieć naszego poczucia humoru i np. drugi raz nie umówić się z nami na randkę.

hm meski tshirt z napisami

Wakacje po maturze i moja koszulka z napisami i zielonym listkiem- pamiętam jak dla wielu była świetnym pretekstem by zacząć rozmowę.

lipiec 1995

Ela Darłowska  personal shopper / osobista stylistka Poznań

2 odpowiedzi do “z serii KSIĄŻKA miesiąca: czy napisy na ubraniach są ważne?”

Komentarze: